Home / سینما و تئاتر / اخبار هنرمندان / تقدیر از فیلم مارمولک پس از 12 سال

تقدیر از فیلم مارمولک پس از 12 سال

تقدیر از فیلم مارمولک پس از 12 سال

حجت الاسلام والمسلمین علی سرلک دبیر دومین جشنواره روحانی و سینما در نشست خبری این جشنواره گفت: «مارمولک» فیلمی است که سینمای ایران را یک گام به پرداخت روحانی در سینما نزدیک کرد و بعد از آن بود که اقبال سینما برای پرداخت به روحانیت بیشتر شد.

تقدیر از فیلم مارمولک

 نشست خبری دومین جشنواره روحانی و سینما با حضور حجت الاسلام علی سرلک دبیر جشنواره و حجت الاسلام سجادکریمان مجد دبیر اجرایی جشنواره در حوزه هنری برگزار شد.

علی سرلک دبیر جشنواره روحانی و سینما گفت: خاستگاه برگزاری این جشنواره دغدغه‌هایی بود حاصل از سوء تفاهم‌ها و تنگ خلقی‌هایی که از تجربه نزدیک شدن نسبت روحانی و سینما در سالهای گذشته شاهد بودیم.

وی افزود: در دوره اول، جشنواره-همایش، داشتیم که بحث‌‌های تئوریک و بحث مفصل از منظرهای گوناگون در آن گنجانده شد. این جشنواره اردیبهشت ماه 93 برگزار شد و نتایج و اثرات موثری داشت و از جمله اتفاق‌هایی آن این بود که شورا سیاستگذاری جشنواره خدمت رهبر معظم انقلاب رفتند و رهبری بر ادامه این کار تاکید کردند.

سرلک افزود: امسال جشنواره فقط تقدیر از کسانی است که در این عرصه خوب فعالیت کردند و در 27 فروردین ماه آئین تقدیر از فیلم‌هایی که در حوزه روحانی ساخته شده است برگزار می‌شود.

در ادامه این نشست حجت‌الاسلام کریمان مجد دبیر اجرایی جشنواره روحانی سینما گفت: جشنواره در سه بخش فیلم بلند داستانی، فیلم مستند و مجموعه‌های تلویزیونی برگزار می‌شود. فیلم‌های بخش داستانی از ابتدای سال 57 تا به امروز انتخاب شدند که در مجموع 48 فیلم در زمینه حضور روحانی تولید شده است. به این معنا که روحانی در این فیلم‌ها نقش تعیین کننده‌ای دارد که کاراکتر اول فیلم است یا در روند فیلم نقش تاثیرگذاری دارد.

وی افزود: 12 فیلم سینمای داستانی در این بخش نامزد شدند. فیلم های «زیر نور ماه» به کارگردانی رضا میر کریمی، «مارمولک» به کارگردانی کمال تبریزی، «طلا و مس» به کارگردانی همایون اسعدیان، «فرشته ها با هم می آیند» به کارگردانی حامد محمدی، «حق سکوت» به کارگردانی هادی نائیجی، «او» به کارگردانی رهبر قنبری و نقی نعمتی، «رسوایی» به کارگردانی مسعود ده نمکی، «پابرهنه در بهشت» به کارگردانی بهرام توکلی، «یه حبه قند» و «کودک و سرباز» به کارگردانی رضا میرکریمی، «استشهادی برای خدا» به کارگردانی علیرضا امینی، «به آهستگی» به کارگردانی مازیار میری و «گهواره ای برای مادر» به کارگردانی پناه برخدا رضایی جزو گزینه‌های دریافت جایزه این دوره از جشنواره هستند.

کریمان مجد در مورد سریال‌های تلویزیونی گفت: از سال 57 تا به امروز 37 سریال تلویزیونی در زمینه حضور روحانی تولید شده است که از بین اینها 12 اثر نامزد شده‌اند. فیلم های «مدرس» به کارگردانی هوشنگ توکلی، «مرغ حق» به کارگردانی حسن مختاری و مسعود فروتن، «شیخ مفید» به کارگردانی سیروس مقدم و فریبرز صالح، «روشن تر از خاموشی» به کارگردانی حسن فتحی، «کیف انگلیسی» به کارگردانی سید ضیاء الدین دری، «پرده نشین» به کارگردانی بهروز شعیبی، «آخرین گناه» به کارگردانی علی دهکردی  ، «تبریز در مه» به کارگردانی علی لدنی، «سال‌های مشروطه» به کارگردانی محمدرضا ورزی، «دودکش» به کارگردانی محمدحسین لطیفی، «کوچک جنگلی» به کارگردانی بهروز افخمی، «تنهایی لیلا» به کارگردانی محمدرضا شفیعی نامزدهای دریافت جایزه این بخش هستند.

دبیر اجرایی جشنواره با اشاره به اینکه تعداد فیلم‌های مستند از آثار سینمایی و تلویزیونی بیشتر است گفت: در این زمینه 32 مستند به دبیرخانه ارجاع شد که این آثار از سال 92 تا به امروز تولید شده است. از بین این آثار 5 اثر مستند نامزد دریافت جایزه بهترین کارگردانی هستند.

مراسم اختتامیه این جشنواره روز جمعه 27 فروردین ماه برگزار می‌شود که راس ساعت 15:30 میزگرد فرصت‌ها و تهدیدها، روحانی و سینما با حضور حجت‌الاسلام علی سرلک، محمدصادق کوشکی، رضا کیانیان و شهریار بحرانی برگزار می‌شود.

مراسم اختتامیه و اهدای جوایز از ساعت 17:30 در حوزه هنری شروع خواهد شد.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا اظهارات کمال تبریزی در خصوص نگاه مثبت رهبری به فیلم «مارمولک»، باعث نامزدی این فیلم شده است؟ گفت: فیلم مارمولک در دوره گذشته هم مورد ارزیابی قرار گرفت اتفاقا در همان دوره گفت‌وگوی مفصلی با کمال تبریزی کارگردان این اثر داشتم که بازتاب بسیاری در فضای رسانه‌ها داشت. صحبتی که اخیرا از رهبری درباره فیلم نقل شده است هیچ ارتباطی با نامزدی این فیلم در این دوره از جشنواره ندارد.

سرلک ادامه داد: مارمولک فیلم درست و توانمندی است و به لحاظ بازی، فرم و حرفی که می‌زند درست ساخته شده است. اگرچه به این فیلم هم مانند خیلی از آثار سینمایی انتقاداتی وارد است. در همان گفت‌وگویی که با کمال تبریزی داشتم، این کارگردان اذعان می‌کند که در مورد انتخاب اسم فیلم اشتباه کرده است و این هم به خاطر این بود که چند اسم را برای آن انتخاب کرده بوند ولی فقط با اسم «مارمولک» موافقت شد.

سرلک افزود: البته انتقاداتی از طرف جامعه روحانیت به فیلم مارمولک وجود دارد ولی مارمولک فیلمی است که سینمای ایران را یک گام به پرداخت روحانی در سینما نزدیک کرد و بعد از آن بود که اقبال سینما برای پرداخت روحانیت بیشتر شد.

دبیر جشنواره «روحانی و سینما» بیان کرد: یکی از مهمترین دلیل هایی که سبب شد نزدیک به 2 سال این جشنواره برگزار نشود و برگزاری دور دوم آن تنها به یک روز محدود شود، مشکلات اقتصادی است. البته امیدوارم در دوره بعد بتوانیم این جشنواره را پررونق تر برگزار کنیم، به گونه ای که در تلاش هستیم تا در دوره های بعدی روحانی در سینمای بین الملل یعنی اسلام، مسیحیت و یهودیت را مورد بررسی قرار دهیم.

سرلک با اشاره به موفقیت های اولین دوره جشنواره «روحانی و سینما» گفت: در دوره گذشته به 70 درصد از آن چه که می خواستیم رسیدیم، اما نباید فراموش کنیم که به دلیل سابقه تاریخی سینما و زندگی برخی از هنرمندانی که در عرصه سینما فعالیت می کنند، سبب شد تا حافظه روحانیت نسبت به سینما زخم خورده شود.

سرلک  در پاسخ به سوالی در مورد اینکه طرحی برای حضور تعداد محدودی بازیگر در نقش روحانی در فیلم‌های سینمایی گفت: اینکه چنین طرحی به مجلس ارائه شده است که فقط برخی از بازیگران در نقش روحانی بازی کنند، از نظر من اصلا درست نیست و چنین مساله ای امکان پذیر نیست.

در انتهای مراسم حجت‌الاسلام کریمان مجد دبیر اجرایی جشنواره گفت: روز جمعه 5 جایزه به بهترین فیلم بلند داستانی، بهترین کارگردانی مستند، بهترین مجموعه تلویزیونی و بهترین فیلم از نگاه دبیر و جایزه ویژه بهترین بازیگر در نقش روحانی اهداء‌ خواهد شد و به برندگان این جایزه 4 سکه بهار آزادی تقدیم می‌شود.

خبرگزاری تسنیم

اخبار مرتبط:

ترکیه چگونه کپی فیلم مارمولک را ساخت؟

حرف های جنجالی محمدرضا شریفی نیا و جواب خاص پرویز پرستویی به این حرف ها + تصاویر

چرا بازیگر «مارمولک»، جیب بر خیابان جنوبی را پیچاند؟!

تقدیر از فیلم مارمولک پس از 12 سال
منبع: سینمای ایران و جهان