Home / اخبار / اخبار فناوری / جزئیات در پس لکه ی بزرگ در حال ناپدید شدن مشتری

جزئیات در پس لکه ی بزرگ در حال ناپدید شدن مشتری

جزئیات در پس لکه ی بزرگ در حال ناپدید شدن مشتری

تصاویر جدید به دست آمده از مشتری توسط هابل جزئیات شگفت انگیزی را در مورد مشتری آشکار میکند ، لکه ی بزرگ سرخ معروف مشتری و ساختار جدید موجی شکل تشکیل شده از گاز در جزئیات شگفت انگیز توسط ناسا تصویر برداری شده اند.

به ادامه ی مطلب بروید.

740566 Pd0N8vI6 جزئیات در پس لکه ی بزرگ در حال ناپدید شدن مشتری

جمع آوری عکس های سالانه از مشتری زحل و نپتون به دانشمندان اکنون و آینده در بررسی اینکه چگونه این دنیاها در طول زمان دچار تغییر میشوند و شامل چه تغییراتی در الگوهای آب و هوایی و شیمی اتمسفری هستند با جزئیات بسیار خوب کمک خواهد کرد.
متاسفانه گویای خبرهای بد هستیم : لکه ی سرخ رنگ معروف مشتری که سرعت آن بیش از 644 کیلومتر در ساعت است در حال محو شدن میباشد ، البته این خبر برای دانشمندان سیاره شناس خبر جدیدی نبود ، این طوفان بزرگ که به تنهایی با عرض سه زمین برابری میکند به مدت 4 قرن است که در حال محو شدن است و در 200 سال اخیر به مقدار 50 درصد کاهش پیدا کرده است. ساختاری عجیب و نازک همچنین مشاهده شده که به دور این لکه ی سرخ به طور کامل در حال چرخش است و هر 10 ساعت یکبار به دور خود گردش میکند.
این طوفان مداوم که احتمالا رنگ قرمز آن به خاطر واکنش آمونیوم هیدروسولفاید با پرتوهای کیهانی است -همچنان کهنتر از هر طوفان زمینی است که به صورت نرمال بیشتر از یک هفته دوام نمیاورند .
اتمسفر مشتری بیشتر از هیدروژن و هلیوم تشکیل یافته است با یک اقیانوس مایع از هیدروژن که سطح صخره ای کوچک آن را پوشش میدهد و مقدار اندکی سطح جامد برای اصطکاک اتمسفر پر صدای آن دارد ، طوفان ها و بادها میتواند به طور ازادانه حداقل به مدت قرن ها ادامه داشته باشند.
سایمون و تیم او فکر میکنند که لکه ی بزرگ به خاطر طوفان ها و ضد طوفان هایی که از آن تغزیه میکنند قدرت مرکزی ان ها تحلیل میدهند و باعث ایجاد هرج و مرج از انرژی داخلی ان میشوند در حال نابود شدن است .
این طوفان های انگلی میتوانند در عرض یک روز به اندازه ی کافی تکانه ی طوفان را تضعیف کنند تا باعث نابودی آن شوند.
بالاتر از کمربند استوایی مشتری پدیده ی دومی وجود دارد که در طول دهه های اولیه ماموریت وویجر کشف شد ، این موج مخفی در داخل اتمسفر کشف شد که توسط جریان های طوفانی و ضد طوفانی تقویت میشود و ظاهرا مشابه موج های اتمسفری زمین است ، این موج های زمینی که باروکلینیک نام دارند زمانی که طوفان ها شروع به شکل گیری میکنند به وجود می آیند ، این موج فرمی گذرنده برای مدت های زیاد از دید ها مخفی بوده است چرا که اغلب در پشت ابرها پنهان شده است و زمانی که ظاهر میشود موج های قله ای در قسمت بالای اتمسفر شکل میگیرند و ردی از اثر خود به جا میگذارند.
مترجم : آیدا صفری
آرش بوالحسنی-وبلاگ هوش فرازمینی
منبع : Iflscience.com

جزئیات در پس لکه ی بزرگ در حال ناپدید شدن مشتری
منبع: هوش فرازمینی