Home / سینما و تئاتر / اخبار هنرمندان / یک موفقیت بین المللی دیگر برای کیارستمی

یک موفقیت بین المللی دیگر برای کیارستمی

یک موفقیت بین المللی دیگر برای کیارستمی

برگزارکنندگان جشنواره بین‌المللی فیلم پوسان، فهرست جدیدی از صد فیلم برتر آسیا منتشر کرده‌اند که ایران در آن با 19 فیلم بعد از ژاپن، در ردیف دوم قرار گرفته و کره جنوبی رتبه سوم را به خود اختصاص داده است.و براساس این رتبه‌بندی عباس کیارستمی از ایران رتبه سوم را بعد از ساجیرو اوزو کارگردان ژاپنی و هو شیائو شین برنده جایزه اسکار در اختیار دارد.

موفقیت عباس کیارستمی

 برگزارکنندگان جشنواره بین‌المللی فیلم پوسان، فهرست جدیدی از صد فیلم برتر آسیا منتشر کرده‌اند که ایران در آن با 19 فیلم بعد از ژاپن، در ردیف دوم قرار گرفته و کره جنوبی رتبه سوم را به خود اختصاص داده است.

 این طرح در قالب بخشی از برنامه ویژه جشنواره پوسان و توسط مسئولان جشنواره و مرکز سینمای پوسان برای گرامی‌داشت بیستمین سال برگزاری این جشنوراه انجام شده است.

فهرست یاد شده که از دیرباز فیلم‌های آسیایی را بررسی کرده (قدیمی‌ترین فیلم در فهرست به ساجیرو اوزو کارگردان ژاپنی در سال 1932 تعلق دارد) با پرسش از فیلمسازان آسیایی و منتقدان بین‌المللی فیلم آسیا به‌دست آمده، از همه این افراد خواسته تا 10 فیلم برتر خود را اعلام کنند.

آنها فهرست 10 فیلم اول و کارگردانان مطرح آسیایی را از نظر خود معرفی کرده‌اند که در نهایت 113 فیلم و 106 کارگردان (بعضی رتبه‌ها مشترک است) برای فهرست نهایی صد فیلم برتر به دست آمده است. در این فهرست ژاپن با 26 فیلم، ایران با 19 فیلم و کره جنوبی با 15 فیلم سه رتبه اول را در اختیار دارند. قرار است این فهرست هر پنج سال یک‌بار به عنوان راهنمایی برای ارزش زیبایی شناختی و تاریخ سینمای آسیا و کشف آثار هنری پنهان همچنین استعدادهای کارگردانی برتر در این قاره روزآمد شود.

فیلم «داستان توکیو» (1953) ساخته یاسوجیرو اوزو فیلم اول و فیلم هو شیائو شین کارگردان تایوانی به‌نام «شهر غم» پنجمین فیلم در این فهرست هستند. فیلم «کلوز آپ» (1368) ساخته عباس کیارستمی  رتبه سوم را در اختیار دارد. 10 فیلم برتر این فهرست در جشنواره بین‌المللی فیلم پوسان به نمایش در می‌آیند.

این نظرسنجی همچنین کارگردانان مشهور آسیا را نیز رتبه‌بندی کرده و براساس این رتبه‌بندی عباس کیارستمی از ایران رتبه سوم را بعد از ساجیرو اوزو کارگردان ژاپنی و هو شیائو شین برنده جایزه اسکار در اختیار دارد.

هو شیائو شین در این مورد گفت: فهرست 100 فیلم برتر سینمای آسیا یادآوری کننده‌ای برای فیلمسازان است که همواره به دنبال حقیقت باشند. وی افزود: گاهی به عنوان یک فیلمساز باید چیزی را نشان دهید که مردم علاقه‌ای به دیدنش ندارند.

کیم یانگ وو، مدیر برنامه آسیا این جشنواره نیز در مورد این فهرست گفت: می‌خواستیم تاریخ سینمای آسیا را با جشم اندازی آسیایی بازنویسی کنیم که با رویکردهای غربی متفاوت باشد.

قصد داشتیم فیلم‌های آسیایی را کشف کنیم که احتمالا برای بقیه مردم جهان ناشناخته‌اند.

بیستمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم پوسان از پنج شنبه (9 مهر) با حضور قدرتمند سینمای ایران در بخش‌های مختلف رقابتی و غیررقابتی کار خود را آغاز کرد و تا 19 مهر ادامه دارد.

10 فیلم برتر آسیا

1. داستان توکیو (1953) ساخته یاسوجیرو اوزو (ژاپن)

2. راشومون (1950) به کارگردانی آکیرا کوروساوا (ژاپن)

3. در حال و هوای عشق (2000) ساخته ونگ کار وای (هنگ کنگ)

4. سه گانه آپو (1955) ساخته ساتیاچیت‌رای (هند)

5. شهر غمگین (1998) به کارگردانی هوشیائو شین (تایوان)

6. هفت سامورایی (1954) ساخته آکیرا کوروساوا (ژاپن)

7. روز روشن‌تر تابستان (1991) ساخته ادوارد یانگ (تایوان)

8. بهار در شهری کوچک (1948) ساخته فی مو (چین)

9. طبیعت بی‌جان (2006) به کارگردانی جیا ژانگ کی (چین)

10. کلوزآپ (1990) به کارگردانی عباس کیارستمی و خدمتکار (1960) ساخته کیم کی یانک (کره جنوبی)

خبرگزاری صبا

اخبار مرتبط:

عباس کیارستمی درجستجوی بازیگر چینی

تبریک متفاوت باران کوثری به عباس کیارستمی+عکس

سلفی هنردوستان با عباس کیارستمی + عکس

یک موفقیت بین المللی دیگر برای کیارستمی
منبع: سینمای ایران و جهان